В’ячеслав Лебідь розказав про відмінність нового бюджету від минулорічного

30

Янв 2015

В’ячеслав Лебідь розказав про відмінність нового бюджету від минулорічного

; Коментировать

Депутат Чернігівської міської ради від ВО «Батьківщина» В’ячеслав Лебідь розповів про принципові відмінності між цьогорічним та минулорічним бюджетами Чернігова.

Він зазначив, що в останні роки місцеві бюджети фактично перетворились у посередника між Міністерством фінансів та установами, які підпорядковані місцевому самоврядуванню.

 Принцип був такий: левова частина податків та зборів забиралася в державний бюджет, а потім місцевий бюджет отримував «Дотацію вирівнювання з державного бюджету», за рахунок якої повинні були фінансуватися так звані «делеговані державою місцевому самоврядуванню повноваження» (державне управління, освіта, охорона здоров’я, соціальний захист та соціальне забезпечення культура, фізкультура та спорт).

Зазначимо, що основну частину «Витрат загального фонду» галузей міста складає «заробітна плата» та «комунальні послуги». Наприклад, у 2014 році в міській галузі «освіта» заробітна плата складала 58%, комунальні послуги 13%, а в «охороні здоров’я» - 56% та 9% відповідно.

Мінфін підчас формування бюджету надавав місцевому самоврядуванню  «контрольні цифри» - скільки, на думку Уряду, вистачить на ту чи іншу галузь міста, та надавав відповідне цим даним державне фінансування.

Але Мінфін в результаті зазвичай «помилявся» на свою користь. У 2014 році по загальному фонду в галузі «освіта» місту не вистачало 22,9 млн.грн. (7% від потреби), а «охорона здоров’я» була не фінансована з державного бюджету на 43,9 млн.грн. (20% від потреби).

Цей дефіцит був частково покритий за рахунок власних коштів міста і частково за рахунок коштів, які надійшли (були «вибиті») з державного бюджету в кінці року.

Формувалася споживацька система:  якщо у тебе не вистачає коштів – отримаєш їх з держбюджету, а якщо гарно працюєш – надлишкові кошти заберуть у держбюджет. Головним «талантом» було не вміння розвивати місцеву економіку, а вміння «домовитися» з впливовими людьми в Києві щодо того, скільки коштів дадуть додатково…

Цей абсурдний принцип привів до того, що у 2014 році з 667 місцевих бюджетів України - 642 бюджети (96,3%) були дотаційними і лише 25 місцевих бюджетів (3,7%) передавали відповідні кошти до державного бюджету.

Фактично існувала корупційна централізація, яка нищила сам принцип місцевого самоврядування та спонукала до корупції у вищих ешелонах влади.

Систему потрібно було змінювати і її змінили. Згідно нового бюджетного кодексу держава надає фінансування у вигляді цільових субвенцій  лише для галузей «освіта» (крім дошкільних закладів) та «охорона здоров’я». Нагадаємо, раніше була одна дотація на всі галузі, зараз ніяких додаткових дотацій вже не існує, відповідно - ніяких додаткових коштів теж. Замість цього на рівень місцевого самоврядування держава передала нові джерела наповнення місцевого бюджету, де саме місцеве самоврядування вирішує розмір місцевих податків.

http://newvv.net/chernigov/236928.html

Опубликовано в Консультации

Оставить комментарий